Fotbalový klub netvoří pouze hráči nebo trenéři jednotlivých týmů. Jeho důležitou a nedílnou součástí představují zaměstnanci klubu, kteří se fotbalistům snaží vytvářet co nejlepší zázemí pro jejich sportovní růst. O ohlédnutí za skončeným rokem 2022 jsme požádali Jindřicha Březinu, dlouholetého technického manažera FC Vysočina Jihlava.
Můžete zrekapitulovat investice, které se podařilo v uplynulém období uskutečnit?
Rok to nebyl vůbec jednoduchý. Primárně jsme se samozřejmě soustředili na běžnou údržbu a zabezpečení chodu sportovišť. Zároveň se nám dařilo uskutečňovat nutné opravy a současně se zvládla velká rekonstrukce trávníku na hlavním hřišti a podařilo se připravit výměnu umělého povrchu hřiště Na Stoupách. Na investicích se výrazně finančně podílí Statutární město Jihlava, přičemž velký dík za to náleží vedení města a oddělení správy realit jihlavského magistrátu vedené Ondřejem Stránským.
Velmi mne těší, že se nám v tomto roce podařilo realizovat uvedené akce. Současně jsme se zaměřili na maximální snížení spotřeby energií v našich areálech a udržení vysoké kvality péče o svěřený majetek a všechna hřiště, která FKM Vysočina Jihlava a FC Vysočina Jihlava využívají v tréninkovém procesu i při mistrovských zápasech.
Začněme nepřehlédnutelnou letní výměnou trávníku na hlavní ploše...
Dodávka dopadla bezchybně, můžeme se pochlubit vynikající kvalitou trávníku na hlavním hřišti. O této kvalitě se mohli přesvědčit i diváci mistrovských zápasů FC Vysočina, kdy ani za nepříznivých klimatických podmínek nebyla kvalita trávníku zhoršena. Poděkování za vytvoření podmínek za bezchybnou realizaci rekonstrukce travnaté ploch patří především Magistrátu města Jihlavy, ale i realizující firmě PARK Dukovany v čele s panem Karlem Fučíkem, jednatelem společnosti, který na novém trávníku s technologií Fibresand spolupracoval s odborníkem na tuto technologii trávníku panem Zdeňkem Philippem.
Jak si trávník vedl v každoročním srovnání českých ligových trávníků?
Tradiční hodnocení ze strany Komise pro stadiony a hrací plochy FAČR premiérově zahrnovalo i slovenské trávníky. Náš trávník získal skvělých 29 bodů z 30 možných, stejný počet obdržel jenom trávník Sparty Praha. Trochu mne mrzí, že ocenění nakonec putovalo na Letnou a my jsme byli zařazeni na celkovou 2. příčku. Stalo se nám to už podruhé, takže na zopakování triumfu z roku 2013 stále čekáme.
Při hodnocení byl kladen důraz na šest kritérií. Komise pro stadiony a hrací plochy FAČR zjišťovala, zda jsou trávníky vodopropustné dle normy DIN 18035, rovinatost hrací plochy nebo stav brankovišť a vyšlapané plochy na hrací ploše. Zkoumala také floristické složení a množství nežádoucí lipnice roční, hloubku zakořenění a pevnost travního drnu. Současně komise hodnotila úroveň hustoty a celistvosti trávníku na hrací ploše. Naše hřiště bylo opětovně doporučeno pro konání zápasů českých mládežnických reprezentací. Uvážíme-li klima na Vysočině, tak jde o skvělé ocenění a výsledek dlouhodobě výborné práce našich trávníkářů.
Kdy proběhne avizovaná výměna umělého trávníku Na Stoupách?
Aktuální umělka Na Stoupách funguje už devět let a je enormně vytížená našim klubem, malou kopanou, oddíly z našeho okresu a též americkým fotbalem. Do optimálního stavu má daleko, tudíž bylo jasným úkolem letošního roku uskutečnění její výměny ještě před příchodem zimního období. V polovině roku proběhlo výběrového řízení na dodavatele, přičemž mne těší, že ve výběrovém řízení zvítězila firma, která používá nejlepší možný umělý povrch současnosti od značky JUTA. V Česku bude položen teprve na třetím hřišti. První realizace byla provedena ve středisku vrcholového sportu v Nymburce. Z důvodu nejrůznějších průtahů byl dodavatel městem vybrán až na konci října 2022, kdy už na vlastní realizaci nebyly vhodné klimatické podmínky. Navíc umělý trávník je v podzimních měsících plně vytížen k tréninkovým účelům. Realizace výměny začne tedy ihned na jaře 2023.
Sportovci v našem městě by ale jistě uvítali, kdyby zde bylo k dispozici více, než současná dvě hřiště s umělým povrchem, že?
Je to tak. Velice by pomohlo, kdyby ve vhodné lokalitě vyrostlo ještě jedno fotbalové hřiště standardních rozměrů s umělou trávou. Primárně by mohlo sloužit Sokolu Bedřichov, sdružení Malá kopaná Jihlava, Gladiators Vysočina a současně by vytvořil lepší podmínky pro pokrytí potřeb na tréninkové zabezpečení Regionální fotbalové akademie a Krajské fotbalové akademie Vysočina.
V úvodu jste zmínil boj o snížení nákladů na energie...
Moc dobře si uvědomujeme, jaké těžkosti současná doba sportovním klubům přináší a jak se výdaje za vodu, plyn či elektřinu zvyšují. I proto jsme učinili několik kroků, které by nám měly přinést požadované úspory energií. Paradoxně nám k tomu napomohlo ukončení provozu Horáckého zimního stadiónu. Z něj byly přesunuty modernější a úspornější plynové kotle, které byly instalovány do systému naší kotelny, která vytápí provozní objekty stadiónu v Jiráskově ulici. Dosáhneme tak úspory zhruba 25%.
Navíc jsme rozšířili objem našich nádrží na zachytávání dešťové vody pro závlahu trávníků. Ze současné kapacity 75 m3 skládající se ze tří nádrží chceme kapacitu navýšit na 120 až 130 m3. Některé nově zajištěné nádrže v nedávné minulosti sloužily též na jihlavském zimním stadionu. V neposlední řadě šetříme i výdaje za elektřinu, výměnou žárovek za úspornější v celém areálu stadionu. Postupně jsme vyměnili standardní žárovky za LEDkové.
Jaké investice se v areálech, o něž klub pečuje, chystají?
Kromě nové velké umělky Na Stoupách chceme realizovat v příštím roce provést rekonstrukci rozcvičovny v přízemí správního objektu stadiónu. V současné době je zpracována projektová dokumentace rekonstrukce. Je zpracována i dokumentace potřebná k vydání stavebního povolení. Realizaci v roce 2023 by tak nemělo nic bránit.
Kolik pracovníků momentálně pracuje pro technický úsek FKM Vysočina Jihlava?
Disponujeme už pouze dvěma správci sportovních areálů, kterými jsou Pavel Pospíchal a Petr Došek. Ti pečují nejen o stav jednotlivých hřišť, ale provádějí veškerou údržbu svěřených areálů. Pod technický úsek patří Zuzana Danielová, která zajišťuje chod prádelny a celého skladu pro všechna mužstva. Tento malý tým pracovníků pokrývá široké spektrum pracovních činností, ovšem rozhodně není schopen pokrýt veškeré potřeby kluby. Bez dalších živnostníků a lidí „srdcařů“, kteří fandí fotbalu a nezištně pomáhají při plnění úkolů, by to opravdu nešlo.
O jaký počet hracích ploch pečujete? Postačují potřebám klubu?
V areálu na Jiráskově ulici jde o dvě travnaté plochy a hřiště s umělou trávou menších rozměrů. V areálu Na Stoupách pečujeme o dvě hřiště jedno s přírodním trávníkem a jedno s umělým trávníkem. Dále se staráme o travnatá hřiště v Antonínově Dole a Vyskytné nad Jihlavou, kde naše mužstva trénují. Vytíženost hřišť je při rozsahu tréninkového procesu a množství zápasů našich týmů na hraně možností. Vytížení se zvyšuje rozšířením o dívčí týmy a hřiště využívají i Regionální fotbalová akademie a Klubová akademie. Tím logicky stoupají nároky na údržbu hřišť a logistiku rozdělení mužstev na dostupné tréninkové plochy.
Co dodat závěrem?
Závěrem bych chtěl všem příznivcům fotbalu, fanouškům FC Vysočina a lidem, kteří nám pomáhají popřát hodně zdraví, štěstí, pohody v roce 2023. Rád bych popřál zdraví a štěstí i našim realizačním týmům a všem hráčům FC Vysočina Jihlava a FKM Vysočina Jihlava. Pevně věřím, že je před námi všemi šťastnější a veselejší období.
Trávníkáři FC Vysočina - zleva Petr Došek a Pavel Pospíchal
Pokračovat na další článek: