Fotbalový klub netvoří pouze hráči nebo trenéři jednotlivých týmů. Jeho důležitou a nedílnou součástí představují zaměstnanci klubu, kteří se fotbalistům snaží vytvářet co nejlepší zázemí pro jejich sportovní růst. O ohlédnutí za skončeným rokem 2019 jsme požádali Jindřicha Březinu, technického manažera FC Vysočina Jihlava.

Můžete zrekapitulovat investice, které se podařilo v tomto roce uskutečnit?
Primárně jsme se samozřejmě soustředili na běžnou údržbu a zabezpečení chodu sportovišť. Zároveň se nám dařilo uskutečňovat nutné opravy či dokonce vybudovat něco nového. Na uskutečněných opravách nad rámec běžné údržby se výraznou měrou opět podílelo Statutární město Jihlava, přičemž velký dík za to náleží Ondřeji Stránskému, vedoucímu oddělení správy realit jihlavského magistrátu. Nemalou částkou však přispěl i náš klub, přičemž za rok 2019 šlo o částku kolem 200 tisíc korun.

Můžete konkretizovat akce, které proběhly v areálu v Jiráskově ulici?
Podařilo se završit průběžnou renovaci bývalé ubytovny na stadiónu. Kompletní rekonstrukcí prošla zadní část budovy směrem k hrací ploše. V tomto posledním neopraveném prostoru vznikly krásné manipulační prostory a dílna pro náš technický úsek.

Dále mne těší, že položili 230 metrů čtverečních zámkové dlažby v prostoru za správní budovou, konkrétně za objektem blíže k budově školy. Získali jsme tak další parkovací plochy a vyřešili jsme problém s promáčením obvodových zdí.

V neposlední řadě jsme po dlouhé době přistoupili k obnově stojanů reklamních panelů v rozsahu zhruba 100 metrů. A zapomenout nemohu ani na instalaci mříží v přízemních oknech správní budovy stadiónu, neboť náš pro veřejnost otevřený areál byl několikrát vystaven krádežím a znehodnocování majetku města.

Nepřehlédnutelná byla rekonstrukce hlavní trávy v Jiráskově ulici...
Hrací plocha už po čtyřech letech provozu potřebovala renovaci. Trápila ho nízká propustnost vody, neboť se na jeho písečném podloží vytvářela nepropustná vrstva plsti, kterou tvoří zbytky posekané nebo odumřelé trávy, různé mechy a plevele. Náš trávník využívá technologie Fibresand, přičemž jeho optimální životnost činí tři roky. V létě tak došlo k odfrézování horní části povrchu, usadila se nová vegetační vrstva a byl oset trávník nový.

Součástí rekonstrukce byla navíc úprava travnaté tréninkové plochy za brankou, což představuje zhruba 2,6 tisíc metrů čtverečních. Horní vrstva trávy byla odfrézovaná, doplněná pískem a nově zasetá. Díky tomu, že jsme přistoupili i k optimalizaci rozložení reklamních panelů, tak vznikla pěkná tréninková plocha pro všechny týmy našeho klubu. Za uskutečnění celého záměru náleží velký dík nejen městu Jihlava, ale též realizující firmě pana Zdeňka Philippa.

Nový trávník má za sebou podzim. Jste spokojení s jeho kvalitou a stavem?
Plocha má značku nejvyšší kvality. Její stav oceňují nejen hráči či trenéři, ale nezávislí odborníci včetně občanského sdružení The Institute of Groundsmanship – Česká republika (IOG ČR), který jej v každoročním hodnocení českých prvo a druholigových trávníků zařadil na nejvyšší pozici s 29 body! Hřiště bylo doporučeno pro konání zápasů českých mládežnických reprezentací. Uvážíme-li klima na Vysočině, tak jde o skvělé ocenění a výsledek dlouhodobě výborné práce našich trávníkářů.

Potřebný „refresh“ dostala umělá tráva v areálu Na Stoupách, že?
Ano, už to nutně potřebovala. Umělý povrch jsme vyčistili, opravili problematická místa a dosypali gumový granulát v rozsahu 15 tun. Toto hřiště, stejně tak i poloviční umělku v ulici Evžena Rošického, nám bohužel stárne dvakrát rychleji, než je běžné. Abnormálně ji zatěžují zápasy jihlavské malé kopané.

V témže areálu jsme v létě výškově srovnali a položili travnaté drny v brankovištích na travnaté ploše.

Co vnímáte jako investiční priority klubu v nadcházejícím roce, popř. v delším časovém horizontu?
Je třeba se důkladně zamyslet nad tím, jakým směrem se bude rozvíjet stadión ve volném prostoru za brankou. Ochozy zde značně chátrají a zázemí pro hostující fanoušky je nedůstojné a nevyhovující prvoligovým požadavkům. Skvělé by bylo, kdyby se v dohledné době podařilo uskutečnit uvažovaný developerský záměr na výstavbu projektu kombinujícího tribunu s bytovým domem. Podobně, jak je tomu v Olomouci.

Možná ještě naléhavější problém představuje počet tréninkových ploch pro fotbal v Jihlavě. Při fungování Regionální fotbalové akademie a Klubové akademie čelíme požadavku na vybudování kryté nafukovací haly, která by umožnila kvalitní tréninkové podmínky na menší umělé trávě v ulici Evžena Rošického. Zároveň bychom ve spojení se Sokolem Bedřichov a Malou kopanou Jihlava jistě velmi uvítali, kdyby v Jihlavě vzniklo ještě jedno velké hřiště s umělým travnatým povrchem. Vedle toho jednáme o renovaci travnaté plochy v širší lokalitě našeho města po vzoru hřišť ve Vyskytné a v Antonínově Dole.

Kolik pracovníků momentálně zastřešuje technický úsek FC Vysočina? Jaký je záběr jejich činnosti?
Disponujeme dvěma správci sportovních areálů, kteří pečují nejen o stav jednotlivých hřišť, a dalším třetím správcem na vedlejší úvazek. Pod technický úsek náleží též kustod dospělých celků, uklízečka a paní, která zajišťují chod prádelny a skladu pro mládež. Tento tým pokrývá široké spektrum pracovních činností, ovšem rozhodně není schopen pokrýt veškeré narůstající potřeby kluby. Naštěstí nám pomáhá a vychází vstříc řada firem a živnostníků. Náleží jim za to velký dík!

O jaký počet hracích ploch pečujete? Postačují potřebám klubu?
V areálu v Jiráskově ulici jde o dvě travnaté plochy a hřiště s umělou trávou polovičních rozměrů. V areálu Na Stoupách pečujeme o přírodní a umělý trávník. Dále se staráme o travnatá hřiště v Antonínově Dole a Vyskytné u Jihlavy. V návaznosti na spolupráci se Sokolem Bedřichov se podílíme i na údržbě travnatého hřiště Na Točně v Jihlavě, kde trénují naše přípravky. Vytíženost hřišť je při rozsahu tréninkové procesu a množství zápasů našich týmů na hraně možností. Zvlášť, když postupně přibývá dívčích týmů a zatěžuje je též chod Regionální fotbalové akademie a Klubové akademie, čímž se dostáváme na 19 fotbalových týmů! Tím logicky stoupají i nároky na údržbu hřišť a logistiku rozdělení mančaftů na dostupné tréninkové plochy.

Co dodat závěrem?
Rád bych všem poděkoval a popřál vše nejlepší do roku 2020! Zejména pak pracovníkům technického úseku FC Vysočina a firmám, které nám pomáhají se zajištěním kvalitních sportovních ploch ve svěřených areálech. Moc bych si přál, aby FC Vysočina už po skončení jara znovu otevřel brány nejvyšší soutěže a rozšířil tak počet dosavadních sedmi ročníků v I. lize!

Pokračovat na další článek:

Podporujte FC Vysočina s CASHBACK CARD! Peníze zpět získáte i v Tescu či Kauflandu!

Už více než tři roky mohou fanoušci FC Vysočina čerpat výhod klubové věrnostní karty CASHBACK CARD. Díky ní získáte peníze zpět z nákupů u partnerských firem po celém světě a zároveň se tak bezplatně stáváte sponzorem svého oblíbeného klubu! Nadále máte slevu na vstupném a výhodně můžete nakupovat i v Tescu nebo v Kauflandu!