V pořadí pátý „Patron utkání“ se významnou měrou podílel na cestě Spartaku Jihlava z krajského přeboru až do II. ligy, zároveň stihl nasbírat prvoligové starty v Brně a Uherském Hradišti a dokonce okusit i duely v Poháru vítězů pohárů. Řeč je o čtyřiačtyřicetiletém Vladimíru Hekerlovi, který v jihlavském dresu v dospělých týmech strávil přes pět sezón včetně prvních dvou let ve II. lize.
Začínal jsi jako útočník, ovšem už dlouhé roky nastupuješ v obraně. Jak k tomuto přerodu došlo?
Post útočníka jsem poprvé opustil ve Zbrojovce, když se zranil Lasota a kouč Dobiáš mi místo něj dal důvěru na levém okraji zálohy. Do obrany mne poprvé posunul trenér Machálek během druholigové sezóny v Jihlavě. A pak už jsem vzadu zůstal.
Kde všude jsi hrál po opuštění Čáslavi? Věnuješ se fotbalu i nadále?
Rok a půl jsem působil v Rakousku, pak jsem hrál za Janovice a Starou Říši, kde jsem skončil před dvěma lety. Poté jsem plynule přešel do Polné, kde stále působím v roli asistenta Tomáše Kaplana. Už předtím jsem si vyzkoušel roli trenéra snad ve všech mládežnických kategoriích FC Vysočina. Více mne ale láká působení v dospělém fotbale.
Vybavuješ si své začátky ve Spartaku Jihlava? Jak se zrodil tvůj přestup z divize do Boby Brno?
Tyto vzpomínky jsou už dost matné. V roce 1989 jsem byl v týmu, který postoupil z krajského přeboru do divize, kterou jsem si ale nezahrál, protože jsem odešel na dvacetiměsíční vojnu do Dukly Hranice. Když jsem se vrátil, tak tým zrovna postoupil z divize do MSFL. V té jsem toho moc neodehrál, protože v létě 1991 přišel pohárový zápas se Zbrojovkou, kdy jsme remizovali 4:4, vypadli na penalty a já vstřelil 2 branky. Asi jsem vedení našeho soupeře svým výkonem zaujal, protože jsem se o pár týdnů později stěhoval do Brna.
To ale musel být pořádný skok?
Zbrojovka tehdy hrála jen II. ligu, ale šlo o tradiční prvoligový klub. Pro mne to samozřejmě byla velká životní a fotbalová změna. Ze dne na den jsem se přesunul do Brna, kde jsem nikoho neznal. Byly to těžké začátky, ale pomohla mi kabina, která mne velmi rychle vzala mezi sebe.
Na které období své bohaté kariéry nejraději vzpomínáš?
Měl jsem to štěstí, že jsem těch příjemných a úspěšných momentů v kariéře zažil víc. Pro mne bylo zásadní, že jsem se z provinční Jihlavy dokázal dostat do profesionálního fotbalu. Parádní samozřejmě byly oba postupy do I. ligy s Brnem a Uherských Hradištěm, obrovským zážitkem byly starty v Poháru vítězů pohárů proti Leverkusenu a nezapomenutelný byl pohárový zápas proti Slavii, kdy na Lužánky přišlo přes třicet tisíc diváků.
Mrzí tě některé momenty v tvé kariéře?
Škoda, že v Uherském Hradišti v létě 1995 nevyužili euforii z postupu do ligy. Místo toho odešel sponzor a my jsme v lize nebyli konkurenceschopní. Na druhou stranu jsem tam odehrál nejvíce zápasů v lize. Škoda, že mne na jaře na čtyři měsíce zabrzdilo zranění.
Jaké byly jihlavské začátky ve II. lize v letech 2000 až 2002?
Byly příjemné, protože II. liga byla v Jihlavě velkou novinkou a lidi naše zápasy lákaly. Klub tehdy byl nastaven úplně jinak, než v současné době.
V létě 2002 jsi opustil kabinu FC Vysočina a odešel jsi do Čáslavi? Věřil bys tehdy, že se v Jihlavě někdy bude hrát nejvyšší soutěž?
Doufal jsem, že by této mety Vysočina mohla dosáhnout. Kvalita vedení, ekonomické zázemí či práce s mládeží tomu nahrávalo. Je skvělé, že se to Vysočině podařilo a je nyní schopná hrát v nejvyšší soutěži důstojnou roli.
Můžeš zhodnotit dosavadní působení FC Vysočina v tomto ročníku SYNOT ligy?
Podzimní účinkování je jak na houpačce. Začátek byl hodně špatný, nedařilo se sbírat body. V posledních týdnech se mančaft naštěstí hodně zvedl a já doufám, že do konce podzimu ještě nějaké body uhraje.
Co očekáváš od nedělního duelu proti Spartě? Jaký je tvůj tip výsledku?
Chci věřit, že kluci navážou na výkon proti Plzni a budou schopní hodně potrápit i Spartu. Proč by se nemohli porvat o tři body!?
Pokračovat na další článek: