Šéftrenér mládeže Pavel Malura se snaží lidem neubližovat
S platností od 1. června 2022 je šéftrenérem Akademie FK Mladá Boleslav jedenapadesátiletý Pavel Malura, který je zároveň i hlavním trenérem třetiligového družstva FK Mladá Boleslav B.
Na pozici trenéra se pohybujete už přes třicet let, měl jste v klukovských letech vysněné nějaké jiné zaměstnání?
„Chtěl jsem hrát fotbal a nejlépe za ostravský Baník. Když jsem ve Vítkovicích-Svinově končil v dorostu, jeho trenér mě vyzval, abych mu v roli asistenta pomáhal, potom jsem trénoval béčko dorostu a začalo mě to bavit. Postoupili jsme, načež mě oslovil Baník a já si uvědomil, že jako průměrný fotbalista jeho dres stěží obléknu, ale jako trenér se v něm uplatním. Fotbal byl vždycky tím, k čemu jsem od klukovských let nejvíce tíhnul."
Jak se za uplynulých třicet let fotbal změnil?
„Naprosto zásadně, jeho vývoj se posouvá v herních systémech, v požadavcích na hráče i na trenéry. Když jsem v Baníku začínal, tak u mládežnického družstva byl s hlavním trenérem jeden asistent, dnes už spolupracuje s kondičním specialistou, fyzioterapeutem a dalšími členy servisního týmu. Na žádné věkové úrovni se bez štábu spolupracovníků neobejde. Fotbal se sportovně neustále posouvá a mě mrzí, že v Česku je ten posun v porovnání se zahraničím minimální."
Bolí vás hodně stagnace českého fotbalu?
„Jezdil jsem hodně na zahraniční stáže, hlavně do Německa zásluhou spolupráce s Michalem Papadopulosem a Václavek Svěrkošem, kteří bundesligu hráli a zajistili mně stáže v klubech, kde působili. Když jsem tam viděl, jak fotbal funguje sportovně, společensky i ekonomicky, když se dělá férově, tak je smutné sledovat, jak u nás ty peníze promrháme a zahazujeme."
Kde vám bylo nejlépe fotbalově, případně i nefotbalově?
„Dobře jsem se měl všude. Každá stáž, každé angažmá mně něco daly, všude jsem poznal spoustu dobrých lidí a s mnohými z nich jsem dodnes v kontaktu. Osobně mě fascinuje cesta polského fotbalu."
Poláci dělají fotbal lépe než my?
„V Polsku je po náboženství fotbal druhá nejdůležitější věc. Když jsem tam přišel, byla úroveň i zázemí včetně korupce tamního fotbalu bezesporu horší, než v Česku. Dnes to porovnání vyzní opačně a mně připadá, že nás Poláci předběhli o padesát let. Když na popud majitelů klubů, kterým se přestalo líbit, že jejich peníze propadají do šedé zóny, vypukla korupční aféra, tak více než sto lidí opravdu zavřeli do vězení. V té době do polského fotbalu vstoupila televizní společnost Canal+sport a s podmínkou, že skončí korupční skandály, garantovala každému klubu nejvyšší Ekstraklasy dva miliony euro a navíc bonusy za umístění na konci ročníku, například pro vítěze ligové trofeje dalších šest milionů euro. Každopádně nás polský fotbal marketingově i ekonomicky předběhl, máme se od něho opravdu co učit."
Naučil jste se při svých zahraničních angažmá něco, co byste v tuzemsku nepochytil?
„To asi ne. Ale třeba v slovenské Žilině, kde jsem pracoval jako šéftrenér mládeže, dělá fotbal velkopodnikatel v papírenství a potravinářství Jozef Antošík tak, jak se dělat má, proto na něm dlouhodobě vydělává obrovské peníze. Ve spolupráci s ním jsem se naučil spoustu manažerských věcí, konkrétně jak pracovat s klubovým rozpočtem a komunikovat s lidmi. Obecně však platí, že všude, kde jsem byl, jsem se naučil něco nového."
Proč jste letos přesídlil z Českých Budějovic do Mladé Boleslavi?
„Po tři a půl letech působení v pozici šéftrenéra mládeže v Českých Budějovicích změnou majitele klubu přišel nový sportovní ředitel, do jehož představ jsem nezapadal a z funkce mě odvolal. Když přišla nabídka z Mladé Boleslavi, přijal jsem ji."
V jakém stavu jste našel organizační strukturu a odbornou úroveň trenérů FK Mladá Boleslav?
„Mnohem lepší, než jsem čekal, a lepší než v Budějovicích v době, kdy jsem tam přišel. V Mladé Boleslavi pracují výborní lidé. Zázemí, podmínky, hřiště a jejich okolí jsou v Česku po Spartě druhé nejlepší. Obrovsky nepříjemně je tady ovlivněný prostor pro získávání talentovaných hráčů, když nedaleko působí pražské kluby, pardubická akademie a severočeské kluby v Jablonci a Liberci. Proto je v Mladé Boleslavi důležité nastolit cestu, jak dělat výchovu fotbalistů dobře a trochu jinak, než konkurence."
Co tím konkrétně máte na mysli?
„Nechceme být konkurencí velkých klubů, jakými jsou Sparta a Slavia, které budou vždycky mít větší finance a tím pádem schopnost nejlepší hráče přetáhnout. Chceme nabízet přívětivější sportovní prostředí, to znamená, že na rozdíl od zahraničních i tuzemských velkoklubů z ostrým konkurenčním prostředím uvnitř jejich hráčských kabin, chceme vytvářet přátelštější prostředí, v němž pomůžeme těm nejlepším tím, že se jim budeme osobně věnovat, což ve většině klubů není zvykem, a vytvoříme jim podmínky, aby svoji kariéru dotáhli hodně daleko, ale zároveň všichni v družstvu potáhnou za jeden provaz a budou spokojení v klubu, jehož jsou součástí a kde je fotbal baví."
Dnes se hodně mluví o důležitosti při výchově mladých fotbalistů nezapomínat na jejich vzdělání a připravenosti pro život mimo sportovní kariéru. Nedělá se z toho zbytečně věda, o svém životě a své budoucnosti by si měl snad rozhodovat každý sám, případně po konzultaci v prostředí své rodiny?
„Musíme si uvědomit, že z kluků dnešních fotbalových družstev se jenom malé procento dostane do vrcholového fotbalu a budou se jím živit. Kluby musí respektovat a podporovat společenskou stránku fotbalu, to znamená, že ne ze všech kluků a mladíků budou fotbalisté, ale ze všech by měli vyrůst příznivci, podporovatelé a fandové klubu v různých budoucích životních rolích profesních, obchodních i rodičovských."
Je to jeden z faktorů, který se projevuje v podpoře a zájmu fotbalu i jednotlivých fotbalových klubů v zahraničí?
„Určitě ano, ale také je to o zájmu státu. Troufnu si tvrdit, že u nás v porovnání s minulým režimem, má dnes stát mnohem nižší zájem o sport obecně. Sportování mládeže je absolutně na okraji zájmu státních orgánů, současné nejvyšší politické vedení dokonce vůbec nezajímá. V zahraničí je to úplně jinak, v civilizovaných státech jsou školní osnovy přizpůsobené konkrétním sportovním činnostem. Všichni ve společnosti vnímají, že vrcholový sport je náročné zaměstnání a snaží se ho odpovídajícími způsoby podporovat."
V čem hráči, trenéři, činovníci a žurnalisté chybují při prezentaci tuzemského fotbalu?
„Je to především o etice. Těžko se získává fotbalu prestiž, když je s ním a kolem něho každý druhý měsíc nějaký problém, například s chováním hráčů na hřišti i mimo hřiště, nebo trenérů na lavičkách. To platí nejen o fotbalu, ale o veškerém sportu."
Je český fotbal prolezlý korupcí tak hodně, jak se o něm mluví a píše, nebo ho lidé se zlými úmysly pomlouvají?
„Za svého dlouholetého působení ve fotbale jsem potkal spoustu lidí, kteří v něm pracují a jsou úžasní, protože mají schopnost ho posouvat dál, ale bohužel zájem médií není o ně, o jejich práci, myšlení a názorech. Více se píše a mluví o skandálech."
Lepší se, nebo zhoršuje české fotbalové zákulisí?
„Myslím si, že se lepší. Přibývá lidí, kteří odmítají staré zákulisní praktiky, ale rozhodně to není zdaleka takové, jak by mělo být."
Máte nějakou životní, případně fotbalovou zásadu, které se držíte?
„Po zkušenostech, které jsem získal, je pro mě zásadní neubližovat. To znamená, že o hráčích přemýšlím na prvním místě především jako o lidech, kteří mají právo své životní volby. Snažím se na ně působit tak, abych jim neubližoval a neposouval je někam, kam se oni sami nechtějí dostat."
Pavel Malura hrával fotbal do svých devatenácti let v TJ Vítkovice-Svinov, kde po skončení dorosteneckého věku začal s trénováním. Dnes zanedlouho dvaapadesátiletý ostravský rodák má pestré zkušenosti z práce s mládežnickými i dospělými fotbalisty v českých klubech FK Viktoria Žižkov (2005-06), 1. FC Slovácko (2006-07), FC Hradec Králové (2008), FK Čáslav (2010), FC Baník Ostrava (1990-2003, 2011-12 a 2016-18), MFK Karviná (2012), SK Dynamo České Budějovice (2013 a 2018-22) i ve třech zahraničních, neboť trénoval v polském Pogoň Štětín (2004), slovenských FC Nitra (2008) a MŠK Žilina (2009-11) a černohorském FC Decic Tuzi (2014). Pět soutěžních ročníků působil u českých dorosteneckých reprezentací, konkrétně u osmnáctileté (2014-15), devatenáctileté (2015-16) a šestnáctileté i sedmnáctileté (2001-04). V FK Mladá Boleslav od února 2022 vede třetiligové družstvo FK Mladá Boleslav B a od počátku června 2022 je šéftrenér mladoboleslavské fotbalové akademie.